Sivu 1/1

Ajo no 18. SS3000 Timo Räsänen 177 490-182 786

Lähetetty: 23 Heinä 2012, 15:05
Kirjoittaja Zoltan
Timo aloittaa testaamisen tiistaina 5:00 ajona SS3000

Re: Ajo no 18 SS3000 Timo Räsänen 177458-18xxxx

Lähetetty: 24 Heinä 2012, 16:19
Kirjoittaja Ismo Mannila
Matka on eksynyt ensimmäisenä päivänä Ruotsin puolelle.
1000 km takana ja suunta pohjoiseen. Ei taida mennä yöksi kotiin.

Pannarin kestotesti on saavuttanut puolivälin.
127700 aloituslukema, joten aamulla Jyväskylän jälkeen pyörähti
testin loppupuolisko käyntiin. Aikaa mennyt 3 kuukautta ja viikko.
Tasaisenvauhdintaulukolla lokakuun lopussa on satanen täynnä.

Re: Ajo no 18 SS3000 Timo Räsänen 177458-18xxxx

Lähetetty: 25 Heinä 2012, 08:33
Kirjoittaja Ismo Mannila
Timo näyttää olleen Kajaanissa yötä ja nyt on suuntana taas pohjoinen.

Re: Ajo no 18 SS3000 Timo Räsänen 177458-18xxxx

Lähetetty: 25 Heinä 2012, 21:03
Kirjoittaja Velpek60
Kestotesti pannari bongattu Kutturan risteyksessä tänään 17:45 matkalla etelään! Itse jatkoin Kutturaan!

-pekka-

Re: Ajo no 18 SS3000 Timo Räsänen 177458-18xxxx

Lähetetty: 26 Heinä 2012, 11:00
Kirjoittaja Zoltan
Timo tullut pohjosesta alas Suomen itä reunaa :)

Re: Ajo no 18 SS3000 Timo Räsänen 177458-18xxxx

Lähetetty: 27 Heinä 2012, 16:22
Kirjoittaja Ismo Mannila
Pannari on laskeutunut meidän pihalle odottamaan seuraavaa ajoa.

Re: Ajo no 18 SS3000 Timo Räsänen 177458-18xxxx

Lähetetty: 29 Heinä 2012, 22:09
Kirjoittaja Timo Räsänen
Kertausta tästä ajosta:

Maanantai iltana 23.7 etukumin vaihdon jälkeen ajelin Vantaalta pannarin omaan tallin missä navin kiinnitys ja kamppeiden pakkaus. Tiistai aamuna klo 4 herätyskello kello soi tuskin yhtään nukutun yön jälkeen ja viiden jälkeen oli alkutankkaus suoritettu ja keula kohti pohjoista. Nyt pääsin ajamaan kunnon siivua kun ekalle tankkaukselle pääsin jotain 445 km päähän ja seuraava oli jo Torniossa mistä jatkoin Kalixin kautta kolmanne tankille Kiirunaan. (Omalla mopottimella tankkausväli olisi ollut n.200 km) Tähän asti ajo sujuin ihan normi RP tahtiin. Ajosuunitelma kolmelle päivälle oli teipattuna tankkiin missä käsinkirjoitettuna oli tankkaus paikkakunnat ja muutama kulmapiste-kylä merkittynä ajokilometrein ja google-kartan antaman ajoaikojen mukaan. Niitä googlen väliaikoja käytän maksimi aikoina mistä tietää jos alkaa jäämään liikaa aikataulusta.
Kiirunasta ajoin pohjoisempaa reittiä Pajalan kautta Pelloon ja sieltä Rovaniemen kautta Kajaaniin pitämään nahkoja silmillä n. kolmeksi tunniksi. Muuten ihan hyvä pätkä mutta Ruotsissa oli 26 km tietyömaata mistä suurin osa oli jotain 32:sta sepeliä. Hirvitti vähän kumien kestävyys ja ekaa kertaa ajaminen noin painavalla pyörällä katurenkain pitkin sepelillä, mutta hyvinhän se meni.
1. päivän ajoreitti: https://maps.google.fi/maps?saddr=Espoo ... =2&t=h&z=5

Toisena päivänä ajoin takaisin Pelloon mistä Muonion kautta Norjan Kautokeinoon ja tankille Karasjokeen. Tuolla Norjan pätkällä oli mukavia mutkapätkiä ja hienoja maisemia, minkä näkymistä hienoinen sade vaan sotki. Sieltä ajelin Sodankylään missä päätin poiketa Sallaan tutustumaan paikanpäälle erään kotimaisen elokuvan ja dokumenttielokuvan päänäyttämön kirkonkylään mitkä satun katsomaan viime talvena. (se ilotulitteiden myyjän kauppapaikka näytti olevan edelleen tyhjänä) Sallasta palaisin Kuusamon kautta takaisin kajaaniin neljän tunnin unille.
2. päivän ajoreitti: https://maps.google.fi/maps?saddr=kajaa ... =5&t=h&z=6

Viimeisenä päivän ajoin Kajaanista Joensuun, Kuopion ja Iisalmen kautta Vaasaan, mihin saavuin pahimpaan iltapäiväruuhkaan ja iltapäivän helteeseen. Normi ajoa Tampereen kautta Jyväskylään ja Helsingin tankkauksen jälkeen hakemaan viimeiset kilometrit Turun motarilta käyden pyörähtämässä Piikkiössä enne lopetustankkausta Espoossa. Tämä osa Suomea oli jo entuudestaan tuttua joten siitä ei mitään erityistä mainittavaa,, ihan normi ajelua ja polvien + kaasukäden kolotusta. Ehkä mieleenpainuvin osuus kolmantena päivänä oli ajella Haapajärven ja Vaasan välinen osuus pikkuuteitä pitkin.
3. päivän ajoreitti http://goo.gl/maps/QTPp

Kestotestipannari toimi moitteettomasti. Vanteissa näkyi pieniä kiveniskuja tietyön jälkeen ja venttiilikopan tiiviste tihkui öljyä niin että jarrupoljinkin oli kosteana, mutta määrällisesti se oli aika pientä. Etujarrulevyjen kierous oli isompi ongelma. Yritin jarrutella varovasti hioen levyjä, mutta ei auttanut ja ne on parempi laittaa oikeesti kuntoon. Pientä ongelmaa oli omien varusteiden osalta kun ekana päivänä maustekurkkupurkin kansi oli auennut ja kaikki mauste-etikat oli imeytynyt vaihtovaatteisiin. (että kannatti laitaa eväät ja vaatteet samaan kassiin |spank )Sivulaukussa oli redbullia kiedottuna vara-vara-vaatteisiin, mutta yksi tölkki oli valunut laukun pohjassaolevien pulttien päälle ja tärinä oli puhkaissut sen ja kaikki vaihtokamppeet oli illalla märkänä. sama homma: |spank Onneksi majailin oma äitimuorin luona, joten sain kamppeet pestyinä ja kuivattuina takaisin. Lapissa riitti poroja, sadetta tuli Norjassa ja Ruotsissa, Eteläisemmässä Suomessa auringon paahdetta eikä kylmä vaivannut yöllä, joten kaikin puolin onnistunut reissu :D

btw, pannarin luovutus km n. 182810

Re: Ajo no 18. SS3000 Timo Räsänen 177 490-182 786

Lähetetty: 30 Heinä 2012, 10:32
Kirjoittaja Ismo Mannila
Tämä vaatteiden kasteleminen kuuluu kaiketi samaan kastiin kuin pyörän kaataminen.

On vain kahdenlaisia motoristeja; niitä jotka ovat kaataneet ja nitä jotka tulevat kaatamaan.
Ja niitä jotka eivät ole kastelleet vaatteita laukussa ja niitä jotka tulevat kastelemaan.

Onneksi kuulun molemmissa jo suorituksen tehneisiin :oops: