Sivu 1/2

SS5000K ajoseuranta 7 - 10.7.2017

Lähetetty: 04 Heinä 2017, 08:15
Kirjoittaja Pekka Autio
Hei,

kyseinen tapahtuma lähestyy hyvää vauhtia. Tämän viikon perjantaina startataan ajamaan kyseinen ajo. Ajoon on ilmoittautunut kaikkiaan 17 kuljettajaa ja ohessa kuljettaja ja käytettävä kalusto:

Markku Fält Honda Gold Wing  GL1800
Pekka Autio Honda Gold Wing  GL1800 http://share.findmespot.com/shared/face ... L2bXFZu3om

Ilpo Tihveräinen Bmw K 1600 GTL http://share.findmespot.com/shared/face ... YjMUMPQ7O0
Kai Jokinen Honda GL 1500 SE

Ismo Viljanen   BMW K1600 GTL
Risto Savolainen BMW K 1200 LT

Jarkko Koskinen BMW K 1200 LT
Jussi Mäki BMW R 1200 GSA http://share.findmespot.com/shared/face ... ctAPinONBy

Ari Puonti BMW R 1200 GSA http://share.findmespot.com/shared/face ... B1cvPMg0zO
Minna Sukeva BMW R 1200 GSA

Pertti Pitkänen BMW R1200GS Adventure
Jukka Salonen Honda ST 1100 Pan European

Jarna Mäkinen Pannari 1300 http://share.findmespot.com/shared/face ... WOcvP8kW57
Petri Mäkinen Pannari 1300
Mikko Saarikko Pannari 1300 http://share.findmespot.com/shared/face ... 9qW8D7Cep3

Tapani Lind BMW R 1200 GS Adventure
Jussi Hurri Pannari 1300

Ajon ideanahan on käydä kaikissa manner-Skandinavian pääkaupungeissa ja jokainen 2 - 3 hengen ryhmä on itsenäisesti suunnitellut reittinsä ja tankkauspaikkansa sekä aikataulunsa. Alunperin reitille on laitettu muutamia pakollisia kulmapisteitä, jotta matkasta tulisi varmasti riittävän pitkä. Joka tapauksessa ajo etenee Suomesta Haaparannan kautta Sandvikeniin, siitä Osloon ja Kööpenhaminan kautta Tukholmaan ja siitä jälleen Haaparannan kautta Suomeen. Loppumatkan Suomessa jokainen ryhmä on suunnittellut kotiseudulleen, joten matkaeroja ajossa tulee.

Ryhmästä 11 kuljettajaa on varannut majoituksen IBA Finlandin järjestämänä ja 6 kuljettajaa käyttää taiteellista vapauttaan majoitusten suhteen, ajossahan ei ole vuorokausisääntöä, mutta on 6 h pakollinen lepovaade. Ensimmäinen yö IBA Finlandin järjestämänä on Sandvikenissä ja toinen yö OKQ8 Kontrollvägen 2 lähellä sijaitsevassa hotellissa Tukholman Älvsjössä. Ajo päättyy lähtöaikataulusta riippuen viimeistään maanantaina aamupäivällä. Moni ryhmä aikatauluttanee lähdön niin, että voi syödä aamupalan hotelleissa, molemmissa hotelleissa aamupalat alkavat Suomen aikaa klo 7:30.

Kuljettajille on lähetetty linkkitiedostona ohjeet spotin liittämisestä IBA Finlandin spotwalla sivulle, mikäli laite ei vielä siellä ole. Näin kokonaiskuvan luominen ja seuaaminen kotikatsomoissa helpottuu, joskin se Spotwallan seuranta on välillä hyvinkin nykivää.

Allekirjoittanut on tapahtuman vetäjänä ja lisätietoja varten tavoitatte parhaiten tuolla alla näkyvästä sähköpostiosoitteesta.

Re: SS5000K ajoseuranta 7 - 10.7.2017

Lähetetty: 05 Heinä 2017, 17:45
Kirjoittaja BemAri
..ja taas ne Porilaiset
Ennenkuin spot- jälkeä keritään ihmettelemään, niin Porilaiset kun ovat tapansa mukaan tehneet jutut omaan tapaansa, eikä tämäkään tuota poikkeusta.
Siis porilaisten (Koskinen-Mäki, Sukeva-Puonti) ajoreitti menee päinvastoin kuin pääjoukon, käytämme kuitenkin samoja "kulmapisteitä".
Pori-reititys:
Helsinki-Tornio-Tukholma-Kööpenhamina-Oslo-Tukholma-Tornio-Pori
..jaa että miksi näin, no "mikä v..tu meitä porilaisia oikein vaivaa" :?:
-APu

Re: SS5000K ajoseuranta 7 - 10.7.2017

Lähetetty: 05 Heinä 2017, 20:29
Kirjoittaja harrimopomies
Moi!

Sujuuhan se noinkin päin ja silloinhan saattaa tulla tuttujakin vastaan oikein urakalla :D

-Harri.mopomies-

Re: SS5000K ajoseuranta 7 - 10.7.2017

Lähetetty: 07 Heinä 2017, 07:26
Kirjoittaja harrimopomies
Moi!

Startti on tapahtunut!
SPOT-täpät etenevät kohden pohjoista, tai tarkemmin sanottuna annetuista SPOT-linkeissä osassa (Neljä viimeistä) näkyy liikettä ja osa (Kaksi ensinmäistä) on untenmailla ;)

-Harri.mopomies-

Re: SS5000K ajoseuranta 7 - 10.7.2017

Lähetetty: 07 Heinä 2017, 08:52
Kirjoittaja harrimopomies
Moi!

Viimeisetkin mopot ovat lähteneet kohden pohjoista. Onnea kaikille Pohjolan pääkaupunkireissulle lähteneille :D

-Harri.mopomies-

Re: SS5000K ajoseuranta 7 - 10.7.2017

Lähetetty: 07 Heinä 2017, 09:25
Kirjoittaja Maukka68
Turvallista matkaa kaikille.

-maukka-

Re: SS5000K ajoseuranta 7 - 10.7.2017

Lähetetty: 07 Heinä 2017, 11:36
Kirjoittaja Timo Räisänen
Kovin on hajontaa ajoreitin valinnassa, saas nähdä löytävätkö kaikki samat pohjolan pääkaupungit. Hauskaa Matkaa.

Re: SS5000K ajoseuranta 7 - 10.7.2017

Lähetetty: 08 Heinä 2017, 08:29
Kirjoittaja harrimopomies
Moi!

Noin vuorokausi matkaa takana. Tässä lyhyt tilannekatsaus SPOT-täppiin perustuen:

* Pekka ja Jussi ovat edenneet Gävlestä kohden sisämaata.

* Ilpo ja Kai lepäämässä jossain Tukholman eteläpuolella.

* Minna ja Ari Tukholman tauolla.

* Jarkko ja Jussi samoin Tukholman lepotauolla.

* Mäkiset ja Mikko ovat siirtyneet jo Norjan puolelle matkalla kohden Osloa.

Koonnos sivultahan (SPOTWALLA) kokonaisuutta pystyy seuraamaan.., vai pystyykö ?

-Harri.mopomies-

Re: SS5000K ajoseuranta 7 - 10.7.2017

Lähetetty: 09 Heinä 2017, 07:42
Kirjoittaja harrimopomies
Moi!

Kaksi vuorokautta matkaa takana. Tässä lyhyt tilannekatsaus SPOT-täppiin perustuen:

* Pekka ja Jussi ovat Tukholmassa lepotauolla ennen pohjoiseen lähtöä.

* Ilpo ja Kai Söderhamn klo 05.49. Matkalla pohjoiseen tai sitten lyhyt tauko?

* Minna ja Ari jälleen Tukholmassa lepotauolla. Seuraavaksi kohden pohjoista.

* Jarkko ja Jussi samoin Tukholmassa lepotauolla. Seuraavaksi kohden pohjoista.

* Mäkiset ja Mikko ovat jo ajaneet reilusti kohden pohjoista, parhaillaan jossain Härnösandin "kinttaalla".

* Lähtölistan ulkopuolelta JV ohittelee Nyköpingiä matkalla pohjoiseen.

Vielä vuorokausi reissuja jäljellä.

-Harri.mopomies-

Re: SS5000K ajoseuranta 7 - 10.7.2017

Lähetetty: 09 Heinä 2017, 18:21
Kirjoittaja puuhis98
Porin ryhmästä LT-kuski putoamasta kelkasta :o Eturengas sökönä ja uuden etsiminen tuskaisen vaikeata sunnuntaina. Pari tuntia aikaa keksiä uusi etunen alle :oops: