Sivu 1/1

Yhdeksännet perinteiset IBA pikkujoulut Oulussa 22.-23.11.2025

Lähetetty: 22 Syys 2025, 09:58
Kirjoittaja imppa
Yhdeksännet perinteiset IBA pikkujoulut Oulussa 22.-23.11.2025

Tapahtumakeskuksena toimii Scandic Oulu City

Alennushintaiset huoneet voi varata suoraan oheisesta linkistä: https://www.scandichotels.com/fi?bookingCode=CGWM joko Scandic Oulu Citystä tai Stationista. Koodi (“CGWM”) on voimassa joustavasti ennen ja jälkeen tapahtuman, joten jokainen voi valita haluamansa tulo- ja lähtöpäivän.

Majoittujat voivat valita mieleisensä huonetyypin sekä saada lisäalennusta maksaessaan varauksen heti varauksen yhteydessä. Yksittäisen majoitusvarauksen peruutusehto riippuu majoittujan valitsemasta varaustyypistä. Varauksen vahvistamiseksi majoittujan tulee antaa hotellille voimassa olevat luottokorttitiedot. Huoneet ovat varattavissa hotellin varaustilanteen mukaan viimeistään 10 päivää ennen saapumista.

Scandic Friends-jäsenten kannattaa tarkistaa myös saatavilla olevat kanta-asiakastarjoukset.

Lauantaina ohjelmassa on kaupunkikierros marraskuisessa Oulun keskustassa, startataan hotellin aulasta klo 12:00. Huomioikaa sään mukainen pukeutuminen.

Jouluillalliselle Sputnik -juhlatilaan kokoonnutaan klo 18:30. Illallinen on buffet-tyyppinen ja hinta on 70 €/hlö (sisältää alkuglögin, runsaan buffetin sekä kahvin/teen), muut juomat omakustanteisesti. Iltatapahtumassa on myös jouluista ohjelmaa.

Illallista varten tarvitaan ilmoittautuminen ja tiedot mahdollisista ruokarajoitteista, joten viestithän tulostasi viimeistään 30.10.2025

Ilmoittautumiset sähköpostilla pauliina.jaavirta@gmail.com. Illallinen tulee maksaa IBAn tilille niin ikään ilmoittautumispäivään mennessä.


Perjantaina perinteeksi muodostuneet etkot! Kokoonnutaan hotellin baariin klo 19, jatketaan siitä yhdessä matkaa.

Re: Yhdeksännet perinteiset IBA pikkujoulut Oulussa 22.-23.11.2025

Lähetetty: 11 Loka 2025, 11:32
Kirjoittaja Timo Räisänen
Merkattu kalenteriin jos sais vaikka töistä kissanristiäismatkan keskeisempään Suomeen vaikkapa Tornioon tai Rovaniemelle niin olisi sponsori matkalle.

Re: Yhdeksännet perinteiset IBA pikkujoulut Oulussa 22.-23.11.2025

Lähetetty: 01 Marras 2025, 12:21
Kirjoittaja AnPali
Pikkujoulut lähestyvät vinhaa vauhtia, vielä ehtii ilmoittautua tämän viikonlopun aikana eli viimeistään huomisen su 2.11. aikana.

Re: Yhdeksännet perinteiset IBA pikkujoulut Oulussa 22.-23.11.2025

Lähetetty: 02 Marras 2025, 11:58
Kirjoittaja levoksep
Moroo

No nyt kaivattais listaa niistä olutkuppiloista, joissa kannattaa heteromotoristin poiketa Oulun yössä.

t. Seppo jr

Re: Yhdeksännet perinteiset IBA pikkujoulut Oulussa 22.-23.11.2025

Lähetetty: 26 Marras 2025, 15:45
Kirjoittaja imppa
Tämän vuoden pikkujoulujen sijainnille annettiin alunperin yksi vaatimus. Sijainnin on oltava radan varressa ja Ouluhan täytti tämän ehdon.

Nyttemmin Oulun Pikkujoulut on sitten juhlittu. Järjestelyistä voi mainita, että mainiot olivat ja kohteet mielenkiintoiset. Kiitokset Pauliina ja Marko!

Perjantain etkoilla kokoonnuttiin Scandic Cityyn, josta matka jatkui Toripolliisi-patsaalle ja edelleen Pikisaareen Ravintola Mallassaunaan, jossa saimme kuunnella kyvykästä trubaduuria. Mallassaunomisen jälkeen ulostauduttiin ja siirryttiin kuka minnekin jatkamaan iltaa ennen nukkumaanmenoa. Lepoa tarvittiin, koska tiedossamme oli ohjelmatäyteinen varsinainen pikkujoulupäivä.

Lauantaina saimme seuraksemme myös lisää junan tuomia heti aamusta alkaen. Porukalla suunnistimme taas Scandic Citylle, josta matka jatkui Toripolliisille ryhmäkuvaan. Sitten hypättiin linja-autoajelulle tutustumaan hieman laajemmin Ouluun. Jossakin kohden ajelua nautittiin Oulun perinneherkkua Kärkkäri-ryynimakkaraa. Maistuvaa oli!

Kärkkäri-nautinnon jälkeen tarjoutui tilaisuus ihastella Oulun Yliopiston kasvitieteellistä puutarhaa. Asiaan kuuluvasti puutarhassa oli jonkin verran lämmintä ja jopa hikistä ilmastoa siinä yksityiskohtia ihaillessamme! Puutarhan jälkeen suunnistimme Varikko-panimolle kuulemaan oluen tuottamisen ihanuuksia ja maistelemaan eri laatuja. Kuten asiaan kuuluu olutta oli tarjolla joka makuun ja juomien nimet olivat melko mukavia: Hartaa Lager, Merikoski Dark Lager, West Coast IPA High Paws!, Kapellimestari, Rataöljy, Vadelmavenepaholainen yms. Varikkokäynnin jälkeen hotellille lepäilemään ja odottelemaan illan pikkujoulua.

Klo 19:00 olivat pikkujoulutarjoilut valmiina ja sitä ruokaa ja juomaa sitten kyllä riitti. Jossakin kohden saapuivat myös Tiernapojat esittämään perinteisen kuvaelmansa. Ouluhan on kuulu Tiernapoika-perinteestään. Ennen lepäämään lähtöä keskusteltiin hieman moottoripyörien ominaisuuksista ja Iron Butt -teemasta. Kaikin puolin onnistunut illanvietto ja lauantaipäivä!

Sunnuntaina olikin sitten jo vuorossa kotiutuminen ja reilun viiden tunnin junamatka. Junanvaihdosta Tampereellakin selvittiin.

Hieno pikkujoulukokonaisuus! Ensi vuonna onkin sitten vuorossa 10. perinteiset IBAF-pikkujoulut. Kohteenamme tuolloin on Turku, joka sekin sijaitsee junaradan varrella, mutta vielä ei Turkuun pääse tunnin junalla ellei satu asumaan esim. Loimaalla tai Salossa.

T: Ismo