Sivu 1/1

SS3000B kesällä 2026

Lähetetty: 18 Loka 2025, 16:57
Kirjoittaja Pekka Autio
SS3000 Baltic ajoa on IBA Finlandin historiassa ajettu tätä kirjoitettaessa 71 kpl ja viimeisimmät tällä hetkellä vuonna 2024. Lupasin nyt syksyn 2025 vuosikokouksessa vetää kyseisen ajon, mikäli lähtijöitä löytyy toteuttaa ajo.

Omasta lomastani johtuen ajon aikataulu on 28.6.2026 – 1.7.2026 ja reitti on tarkoitus kiertää myötäpäivään eli ajo aloitetaan Tallinnasta ja ajosäännön mukaisesti lopetetaan Helsinkiin. Lähtö on sunnuntaina sen vuoksi, että vältetään Liettua – Puola raskas liikenne ja meno on jouhevampaa.

Kun kesällä 2016 vedin ajon, suunnittelin tankkauspaikatkin valmiiksi, jotta reitin pituus varmasti riittää ja niin on tarkoitus tehdä nytkin. Joudun nyt suunnittelemaan ajon uudestaan itsekin, kun moottoripyörä on vaihtunut Goldwingistä Gessun Adventureen. Suunnittelua varten netistä on ladattavissa ilmainen Tyre ohjelma, jolla myöskin ajotarkastus nykyään tehdään. Ja minulta löytyvät toki 440 km tankkausvälillä ja 280 km tankkausvälillä suunnitellut reitit viimeistään keväällä 2026. Aloitustankkaus Balticin osalta tehdään Helsingissä lähellä satamaa olevalla huoltoasemalla, samoin Tallinnassa ja ajon lopetustankkaus otetaan myös Helsingissä samalta huoltoasemalta jossa aloitustankkaus tehtiin. Balticin ajosäännöt kannattaa lukea tarkkaan.

Käytännön syistä kuitenkin majoituspaikkakunnan täytyy kaikilla olla sama ja teen huhtikuun alussa reittisuunnittelun omalta osin ja tarvittaessa sen saa minulta Tyre-muodossa. Ajosääntöjen mukaisesti ajon pohjavaatimuksena on hyväksytysti suoritettu SS2000, SS2000F tai BB3000Gold, joten sitten vaan ajamaan joku ko ajoista jos se vielä puuttuu.

Ilmoittautumisaikaa ajoon on 31.3.2026 saakka, teen sen jälkeen ryhmäjaon ja varaan majoitukset matkatoimistolta sekä annan lisää ohjeita. Ajo suoritetaan 2 – 3 henkilön ryhmissä. Sähköpostiosoite on pekka.autio62@outlook.com jonne voi laittaa kysymyksiä sekä ilmoittautumiset. Vastailen sen mukaan miten käyn lukemassa ko sähköpostia. Koulutuksen järjestän kesäkuussa 2026 vähän ennen matkaa, niin asiat pysyy paremmin mielessä ja aina voi olla sähköpostilla yhteydessä mahdollisesti askarruttavista asioista.

Huomattavaa on, että myös SS3000 ajon suorittaminen on tapahtuman yhteydessä mahdollista.
Laivayhtiötä ja ryhmien jakamista varten ilmoittautumisessa pitää olla seuraavat tiedot:

• nimi:
• lähiosoite:
• postinumero:
• paikkakunta:
• syntymäaika:
• moottoripyörän rekisterinumero:
• puhelinnumero:
• sähköpostiosoite:
• moottoripyörän merkki ja malli:
• tankkausväli keski euroopan nopeuksilla:

Re: SS3000B kesällä 2026

Lähetetty: 06 Tammi 2026, 14:22
Kirjoittaja Zoltan
Ajoon on tullut huomattavaa helpotusta Via Balticin osalta kun tietöitä on valmistunut Viron ja Latvian osalta . Virossa joiltain osin 110-100km/h rajoituksia sekä niin kutsuttua 2+1 tietä mikä tarkoittaa osittaisia ohituskaistoja helpottamaan rekkojen ohitusta .Testattu umpimopolla joulun aikaan.
Latviassa myöskin on motaria mikä ohittaa vanhoja hitaita pikkupaikkoja . Puolan motarit 140km/h kaksikaistaista motaria .Saksassa nopeaa tietä mutta julmetusti liikennettä mikä saattaa aihettaa yllätyksiä .Tanska perusajoa ja Kööpenhaminan ohitus on helpottunut myös .Etelä-Ruotsi ehkä kaikkein helpointa ja pohjoisessa saattaa karavaanareita olla paikka paikoin hidastamassa. Torniosta loppusuoran aloitus Helsinkiin on kaikille perusajoa .
Tietyöt kanatta varmistaa kun aika koittaa .
Ei muuta kuin ajamaan vaan ;)

Re: SS3000B kesällä 2026

Lähetetty: 06 Tammi 2026, 16:09
Kirjoittaja Timo Räisänen
Kävit siis autolla kiertämässä reitin, kiitettävää valmistautumista. ;)

Re: SS3000B kesällä 2026

Lähetetty: 07 Tammi 2026, 10:18
Kirjoittaja harrimopomies
Moi!

Mukava ajosuoritus ympäri Itämeren. Näkee samalla lähi valtioita. Tämän ajon luonne on muuttunut merkittävästi sitten toukokuun 2004 kun Antin ja Juhan kanssa käytiin kiertämässä.

Mm. rajamuodollisuudet ovat poistuneet, Puolassakin on tällä reitillä enemmän kuin 10 km moottoritietä. Baltian maissa on tehty lukuisia kaupungin ja kylien kiertoteitä ja nopeusrajoitukset ovat korkeammat Baltiassa, Puolassa, Tanskassa ja vieläpä Ruotsissakin. Reilut 20-vuotta sitten kaksi vuorokautta melko tiukkaa settiä ja vuorokausi ns. peruskauraa. Huoltoasema tarjonta jne. on myös merkittävästi parantunut.

Toki monessa muussakin ajossa olosuhteet ovat parantuneet, joten entistä useammalla on realistisemmat mahdollisuudet onnitua ajosuorituksessaan. Ei muuta kuin ryhmät kasaan ja onnea matkaan.

-Harri.mopomies-