harrimopomies kirjoitti:Moi!
Tästäkin tulee vielä todennäköisesti hieno ajotapahtuma. Virallinen SS1000 Dusty Butt on osoittautunut mahdottomaksi suorittaa (suunnitella!) Pohjoismaissa, tai ainakaan vielä ei ole sellaista reittiä kaikkine tankkauspisteineen keksitty, joka olisi mahdollista suorittaa 24 tunnin aikana. En usko sellaista löytyvänkään.
Joten tämä Dusty Butt 1000K on todennäköisesti oiva ajosuoritus (kunhan toimivuus on ensiksi testattu) sorateille kaipaaville, mutta selvyyden vuoksi muistutetaan, ettei kyseessä ole virallinen IBA-ajosuoritus. Virallinen SS1000 Dusty Butt on varmaankin tämänkin tapahtuman järjestäjien mielessä ajaa joskus tulevaisuudessa jossain päin maailmaa pohjoismaiden ja varmaankin Euroopankin ulkopuolella.
-Harri.mopomies-
Kiitos Harri selvenyksestä, olis pitänyt mainita, että
Dusty Butt 1000K tapahtuma on
EI VIRALLINEN IBA-ajo.
Kuten Harri mainitsi, ei 1000 mil soraa ja tankkauksia saanut mitenkään järkevästi kartalle ja myös kulmapisteet muodostuvat ongelmaksi.
Lisäksi kun asfalttiosuudet lasketaan pois, ja käydää tankilla jotka vaativat n. 50 - 100km asvalttisiirtymää, olisi kokonaisajomatka viidellä tankauksella n. 2000 - 2100km.
Tuon kilometerimäärän ajaminen Suomalaista hiekkatietä 24 tunnin aikana tuo eteen myös sääntöongelmat ja nopeudet jotka olisivat voineet joillakin ajo-osuuksilla nousta yli tieosuuden sallitun.
Koska
Dusty Butt ajolle oli kuitenkin kysyntää, päätetiin ko. ajo järjestää ja koska emme halua vaarantaa kenekään turvallisuutta yllämainitun johdosta, päädytiin versioon
Dusty Butt 1000K, joka on mahdollista suorittaa järkevästi ja turvallisesti.
arikorh kirjoitti:Minne vanha keskustelu soraperseajosta on hävinnyt, kun en löydä sitä millään?
Jos joku löytää, niin laittakaapa jonkunlainen linkki tänne, niin ei tarvi turhaan kaikkea uusiksi muistella.
Nyt tuo 1000 km/24 h tuntuu jo mahdolliselta. Voisi itseänikin kiinnostaa olla mukana.
Jonnko kirjoitti:Juu,"harjoittelua" tä kilsatonni on,ja kerrankin saa ajella mieluisalla alustalla
Tapahtuma on nytt jo saannut ainakin yhden ulkomaalaisen kuskin
Pitää kuitenkin muistaa että kysymyksessä ei todellakaan ole
SS1000 muistuttava vain 1000km ajo.
Ajoalustasta johtuen
Dusty Butt 1000K ajon ajaminen tulee olemaan huomatavasti haastavampaa, koska ajaminen on kokoajan aktiivista ja siten myös fyysistä, eli 24 h voimistelu sessio jossa ollaan kokoajan liikkessä. Niin pyörällä, kuin pyörän päälläkin.
Joten haastetta tulee varmasti olemaan....
Tällä hetkellä
Dusty Butt 1000K ajotapahtumaan on ilmoitautunut jo 10 kuskia, vaikka ensimäinen julkinen tiedoite asiasta on tässä juttuketjussa 1.1.2011.
Kuljetaja tullaan jakamaan 5 hengen ryhmiin, koska mahdollisen pölyn takia on jätettävä n. 200m ajovälit näkyvyyden takaamseksi, eli yksi ryhmä on n. kilometrin pituinen.t
Ryhmät lähtevät 5 - 10min porrastuksella, riippuen osallistujien koknaismäärästä.
