IBA Marathon 2010 seuranta

IBA Finlandin tapahtumiin sekä muihin mp-tapahtumiin liittyvä keskustelu
ametrine
Kermaperse
Viestit: 37
Liittynyt: 25 Kesä 2009, 22:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: IBA Marathon 2010 seuranta

Viesti Kirjoittaja ametrine »

Side Driver Helenan kommentti juomapuolesta. Minulla oli 8 puolen litran pulloa juotavaa, litra kahvia..Kaikki meni.. Vessassa täytyi käydä 4 kertaa. Näköjään olen kiskonut joka pysäyksellä puoli litraa nestettä :roll: .. Vessassa kävin 4 kertaa. Eväät tuli melkein kaikki takasin.. Hyvä nesteytys piti väsymyksen poissa. Tärkeä juttu lämpimällä kelillä ,ja auringon paahteessa! Toiset tarvitsee enemmän nesteitä, toiset pärjännee vähemmällä. Kotona, suurin osa vaatteista suoraan pesukoneeseen..

Hieno ja haastava reissu,vaihdepoljin ongelmista huolimatta.

Lisään tähän vielä sen suurta apua antaneen firman nettisivun osoitteen..kysyttiin kyllä lupa, että saadaan kertoa firman nimi IBA:n palstoilla! Poistan linkin, jos täällä ei saa mainostaa..
(ei älytty ottaa valokuvia, kun toiset teki töitä )

http://www.marpa.fi/

Hattua täytyy nostaa, koska auttoivat meitä vaikka olivat juuri sulkemassa liikettä kello 17.00!! Ilman tuota apua, olisi matka ehkä katkennut voittamattomaan esteeseen.
K-raudasta haetut tavarat eivät auttaneet ongelmassa, koska vaihteista ei saanut aluksi päälle kun ykkösen ja kakkosen..vaati MarPa:n miehiltä kekseliäisyyttä,taitoa ja viitseliäisyyttä
auttaa tässä todella hankalassa tilanteessa! Meillä kun ei niitä työkalujakaan ollut mukana rälläkästä lähtien..

Vetopyörässä pätevä kuski :D , kiitos hänelle, beesaajan osa helpompi. Jess..Huomasin että Teuwon matka jatkui iltapäivällä taas !!!
Viimeksi muokannut ametrine, 23 Touko 2010, 22:36. Yhteensä muokattu 9 kertaa.
Kaikki mikä ei ole hukassa löytyy...yleensä...
Timo Räisänen
Jaloteräskankku
Viestit: 4216
Liittynyt: 07 Maalis 2009, 22:34
Kerho: IBAF
Paikkakunta: Vantaa

Re: IBA Marathon 2010 seuranta

Viesti Kirjoittaja Timo Räisänen »

Teuwo saatiin vihdoin liikenteeseen noin klo 16:00.
Syytä venyneeseen huoltoaikaan ei ole vielä meidän tiedossa.
Pyörä oli tuli Varikolle noin kello 9:00 aamulla.
Jäähdyttelevä Patarautahanuri
Jouoksa
Jaloteräskankku
Viestit: 1711
Liittynyt: 19 Huhti 2009, 17:52
Paikkakunta: Lohja

Re: IBA Marathon 2010 seuranta

Viesti Kirjoittaja Jouoksa »

No problem. Pari tuntia kiristettävä joka paivä, niin kolmessa - neljässä päivässä aikataulu on saatu takaisin kiinni. n. 19 tunnin matka-aika pysähdyksineen ei pitäisi olla mikään ongelma. Tauot vain "gold-tasolle, eli n. 5-8 min per kerta...

Itselläni on vastaava huoltoa edeltävä legi ensiviikolla, joten toivottavasti huoltomiehet ovat sitten ensi perjantaina valmiina heti aamusta ettei tule uutta takamatkaa.
Timo Räisänen
Jaloteräskankku
Viestit: 4216
Liittynyt: 07 Maalis 2009, 22:34
Kerho: IBAF
Paikkakunta: Vantaa

Re: IBA Marathon 2010 seuranta

Viesti Kirjoittaja Timo Räisänen »

Maratonin suoritusta tuo viivästys ei haittaa mutta varikkotoiminnot menevät uudelleen ajoitukseen sekä huominen jälleenmyyjällä käynti on uhattuna.
Jäähdyttelevä Patarautahanuri
jonkko
Kuuraperse
Viestit: 775
Liittynyt: 19 Loka 2009, 22:46
Paikkakunta: Parainen

Re: IBA Marathon 2010 seuranta

Viesti Kirjoittaja jonkko »

Hyvä et homma rupee toimii taas :!:

Tost juomapuolesta vielä.
Jokainenhan on erilainen vähän joka asiassa mutt viime syksynä kun lähdin kaveria auttamaan poronkyttämisessä niin juotavaa meni jottain 2-3 litraa,parit sämpylät ja muutama suklaapatukka.

Talvella taas kun ajettiin se "jääperse" niin juomareppuni jäätys ennen kuin päästiin pois Lahden alueelta,suklapatukat oli niin jäätyneet että oli pakko takoa pyörään ettei hampaat menis samalla kuin yritti niit syödä,puolen litran juotavapullo tuli kerran ostettu ja sen join putkeen,2 desin appelsiinijuoma tuli kans ostettua kun odoteltiin huoltiksella ennen Rovanimi ettei oltais ennen kuvausryhmä paikalla.Kupillisen kaakaota join yhes huolttikses kun oli kuppeja+termos odottamassa kylmäaseman bensapumpun päällä (kiitokset Ålanderin perheelle kuin toivat!),oli mulla kans yhen energiajuoman tankkilaukus,mutt se oli enemmän mallia jäämurska eikä siit oikein irronut mitään :lol:

Sakkelta sain yhen energiahyytelöpussin mikä ei ollut jäässä ja se olikin hemmetin hyvä just silloin ;)

Eikä oikeastaan ollut mikään jano missään vaiheessa paitsi sitten kun ilta jatkuin saunomisella sun muut ;)

Kun keskittyy siihen mitä on tekemässä niin tuppaa muut asiat jotenkin jäädä jonnekin takavasempaan mun kohdalla :?
KTM 640 Adventure mitä käytän suonupotuksista ulkomaan lomareissuihiin vaimon kanssa.
ss1000 5.9-09
ss1000 5.2-10
ss1000 Dusty Butt 8.6-12

http://sites.google.com/site/dustywobblssnow/

http://picasaweb.google.fi/lekasora/
harrimopomies
Timanttiperse
Viestit: 5169
Liittynyt: 12 Maalis 2009, 08:32
Kerho: RaMP, IBA Finland
Paikkakunta: Turku

Re: IBA Marathon 2010 seuranta

Viesti Kirjoittaja harrimopomies »

Moi!

Uskoisin päästävän takaisin aikatauluun kahden-kolmen vuorokauden sisällä. Seuraavat kuskit ajavat "löysät" pois ja homma on siinä. Uskon että huominen käynti Honda-piirimyyjällä voidaan kyllä hoitaa, mikäli vierailuaikaa voidaan myöhäistää liikkeen aukioloaikojen puitteissa. Tämäkin on järjestelykysymys ja jos kaikilta osapuolilta vain tahtoa löytyy, niin täysin järjestettävissä oleva juttu. Niitä jälleenmyyjiä, joita IBA Marathon tapahtuma ei kiinnosta kehoitan katsomaan peiliin ja miettimään minkä helvetin takia ovat sitten ilmoittautuneet mukaan tähän tapahtumaan?
Ellei jollain mukaan ilmoittautuneilla liikkeillä ole kiinnostusta, niin reilusti ilmoitus asiasta, niin ajetaan sitten sellaiset reitit jotka johtavat sellaisten Honda-piirimyyjien liikkeiden pihoille, joita homma kiinnostaa!

Näissäkin hommissa on kolikolla aina kaksi puolta, mutta mikäli lähtee mukaan johonkin juttuun, niin tapana on (kunniakysymys!) että hoidetaan ne mitä luvataan, tai sitten ei lähdetä leikkiin mukaan, jollei rahkeet riitä! Paskaa saa pyytämättäkin, mutta arvostus on aina ansaittava teoilla, oli sitten kysymyksessä yksittäinen rautaperseajaja tai sitten kaupallista liiketoimintaa harjoittava yritys.

Kiitokset Viitasaaren suuntaan pyörän korjauksen johdosta ja hyvä juttu että ajoaika ei ylittynyt ja kuski sekä side riders selvisivät kunnialla urakastaan.

-Harri.mopomies-
1 229 405 km (01/06/83 - 05/08/26)-

*Mile Eater Diamond 2020*
-IBAF Driver 234 277 km (03/06/00 - 18/04/26)-
-IBAF Passenger 1 640 km ( 24/07/12)-

S-DK-D-PL-DDR-CS-A-T-FL-CH-F-E-AND-CZ-N-NL-B-L-I-V-RSM-MC-GB-IRL-GR-TR-BG-RO-SK-LT-LV-EST-SLO-HR-BIH-RUS-BY-SCG-MK-AL-UA-SRB-MNE-GBZ-MA-P-M-MD-TN-KZ-KS-TJ-UZ-RKS-CY-IS-FR-GE-AM-AZ-GBJ-GBG-MGL-DZ-NMK-RCH-RA-USA

IBAF jäsen 14
IBA USA member 7119
Veni, vidi, vici
Fobba
Teräsperse
Viestit: 356
Liittynyt: 24 Huhti 2009, 13:13
Paikkakunta: Mikkeli

Re: IBA Marathon 2010 seuranta

Viesti Kirjoittaja Fobba »

Laskeskelen tuossa aamulla kukonlaulun aikaan, miten Pertin matka on edennyt ja mihin aikaan häntä voi odotella varikolle. Vaihto tehdään ns. lyhyellä kaavalla, eli mahdollisimman ripeästi tavoitteena niin nopea lähtö kuin suinkin. Hämeenlinnan jälleenmyyjälle mennään, ja ilmoitan aamulla uuden aikataulun sinne.

Sunnuntaina on reittinä no 3, eli nopein mahdollinen, joten aikataulu lienee saatu kiinni maanantaihin mennessä. Jatkoa varten pitää koordinoida nuo huollot vähän paremmin ainakin niihin menevän ajan suhteen.

Piirimyyjävierailuista vielä sen verran, että aikanaan, kun Brandt Oy:n kanssa sovittiin pyörästä, sovittiin myös, että pyörä vierailee niin monen jälleenmyyjän luona kuin mahdollista. Olin yhteydessä useamman kerran jälleenmyyjiin, ja jotkut olivat innolla mukana jo alusta asti...toiset taas pyysivät vain lähettämän tiedot, milloin pyörä olisi vierailulla missäkin paikassa.

IBA Finland on nyt menossa olevalla ajosuunnitelmalla pitänyt hienosti kiinni tehdystä sopimuksesta. Jos jälleenmyyjät eivät halua tai osaa käyttää tätä panostusta hyväkseen, ei IBAF voi sille mitään. Jokatapauksessa teemme suunnitellut käynnit siitäkin huolimatta, että vastaanotto voi olla vähän nihkeää. Meille on tärkeää, että pidämme kiinni tehdystä sopimuksesta.
Don`t call me, I`ll call you...
zetor1400
Kermaperse
Viestit: 27
Liittynyt: 28 Huhti 2010, 21:19
Kerho: IBAF

IBA Marathon 2010 seuranta / Tramigo

Viesti Kirjoittaja zetor1400 »

Pieni Tramigo-tilannekatsaus 1. viikon täyttyessä:

- ilmeisesti Tramigo toimii Hondassa (GPS-anturi, keskusyksikkö ja GSM-modeemi) vaivattomasti ja virheettömästi,
- sijaintiviestit tulevat automaattisesti 15 min välein serveripään GSM-modeemiin
- tämä GSM-modeemi jumittuu syystä tai toisesta ja yleensä vain päivällä; resetointi auttaa vaivaan :oops:
- tulleet viestit talletetaan Tramigon softalla "avoimeen" MYSQL-tietokantaan pikku serverille, joka nyt on vanha XP-kone
- tästä tietokannasta ne oli tarkoitus julkistaa nettipalvelimella ja Tramigon valmissoftalla, mutta tähän softaan liittyi ainakin viikko sitten huomattavia ongelmia :roll:

Tein sitten itse pienen harjoitelman, jolla luetaan reittipisteiden koordinaatit ja aikaleimat edellä mainitusta tietokannasta, ja sijoitetaan Google Mapsin kartalle.
Tämä on se sovellus, jonka tuotokset näkyvät Tramigo-linkissä. Se hyrrää toisessa n. 300 euron linux-serverissä Apachella. Onhan tässä se hyvä puoli, että toiveita ko. näkymän kehittämiseksi voin toteuttaa ja olen toteuttanut. Tosin kömpelösti ja hitaasti. Huono puoli on tietenkin se, että tässä projektissa sekä kehitys-, testi- että tuotantoversiot ovat samat. :o

Jos toteutuksen softa (tällä hetkellä kokonaista 168 riviä PHP:tä, HTML:ää, Javascriptiä ja Google Maps API:a yhdessä läjässä) kiinnostaa, niin ottakaa yhteyttä. Koodi on avoin jatkokehitykselle.

Jos huomenna lauantaina tulee sopiva hetki, niin vaihdan tuon XP-serverin tuoreeseen Win 7- versioon. Toivottavasti ongelmamodeemi toimii silloin luotettavammin.

TimoS

PS. milloin tahansa Tramigolta voi tulla uusi, toimiva versio, jolloin pääsemme eroon näistä nurmijärviläisistä harjoitelmista.
Fobba
Teräsperse
Viestit: 356
Liittynyt: 24 Huhti 2009, 13:13
Paikkakunta: Mikkeli

Re: IBA Marathon 2010 seuranta

Viesti Kirjoittaja Fobba »

Hei tilastomiehet... :?: :?:

Helenalla on nyt RP-ajo sekä taka- että etupenkkiläisenä. Kuinka monta muuta vastaavaan suoritukseen pystynyttä jäsentä meillä on ????

Heitänpä tässä vielä "haasteen" kaikille ajaneille: nyt on hyvä mahdollisuus lähteä Marathon-ajajan kyytiin kuittaamaan itselleen myös matkustajan sertifikaatti ;) ;)
Don`t call me, I`ll call you...
Timo Räisänen
Jaloteräskankku
Viestit: 4216
Liittynyt: 07 Maalis 2009, 22:34
Kerho: IBAF
Paikkakunta: Vantaa

Re: IBA Marathon 2010 seuranta

Viesti Kirjoittaja Timo Räisänen »

Pentti on pistänyt tuulemaan ja on jo lähellä viimeistä taukopaikkaa Heinolan Tähtihovia. Tällä vauhdilla Varikolla alkaa tapahtumaan n. 10:30.
Kuinka monta muuta vastaavaan suoritukseen pystynyttä jäsentä meillä on ????
Tilastoja katsomatta luulen ettei aivan ensimmäinen, nuoriso-osastolla taitaa olla ensi tartunta saatu takapenkkiläisenä ja sitten piikillä oma suoritus.
Jäähdyttelevä Patarautahanuri
Vastaa Viestiin